Galéria Archanjel Michal Archistratég

2. október 2017

Ikona nesie názov OBRAZ ARCHISTRATIH MICHAIL ARCHANHEL, čo v preklade znamená Obraz archistratéga Michala archanjela. On je v kresťanskej tradícii prvým a najdôležitejším z anjelov. Je anjelom spravodlivosti a súdu, milosti a zľutovania, zástanca božieho ľudu. To, že je vojvodca Pánovho vojska, naznačuje jeho brnenie, tasený meč či kopija. Jeho sviatok sa slávi 29. septembra.

Na ikone sa nachádza okrídlený archanjel v podobe apokalyptického jazdca, ktorý sa majestátne nesie na ohnivom koni. Krídla a palica v ruke symbolizujú možnosť rýchlo sa pohybovať a vykonávať Božiu vôľu.

Odetý je do strieborného brnenia, ktoré má na modrom chitóne, zahalený je do červenej chlamidy.  Červená farba predstavuje božskosť a výkonnosť. Obuté má čierne čižmy. Na hlave má kráľovskú korunu s diadémom, symbol okamžitej poslušnosti bohu. Okolo hlavy žiari zlatý nimbus. V jednej ruke drží uzdu ohnivého koňa okrídleného striebornými peruťami a trúbu, ktorou ohlasuje Pánov druhý príchod. Tvár archanjela je červená – naznačuje to prítomnosť ohňa božskosti. Z trúby sa rozlieha hlas, a tak ako sa vietor dostane na všetky miesta, tak aj hlas trúby, ktorá ohlasuje Pánov príchod, sa roznesie po celom svete. V druhej ruke má Evanjelium v ozdobnej kovovej väzbe. Z Evanjelia vychádza Božie slovo do celého sveta. Evanjelium je radostnou zvesťou, studnicou, zdrojom Božieho slova. Kadidlom incenzuje. Kadidlo je jedným z darov, ktoré dostal Spasiteľ pri narodení od Troch mudrcov ako symbol  Boha. Archanjel má rozpäté ruky. Medzi nimi žiari kozmická dúha – symbol zmierenia Boha s ľuďmi.

Michal, veľké knieža, víťazí nad zlom – satanom, znázorneným pekelným ohňom. Poráža ho kopijou. Archanjel ho zvrhne navždy do priepasti, ktorú preskakuje okrídlený ohnivý kôň. Mohutný vodca nabádajúci k bázni a úžasu, Boží posol, veliteľ nebeských vojsk predstupuje pred Pánovu tvár. Vľavo hore je tmavý modrý oblak, na ňom je pripravený prestretý oltár s Evanjeliom a žehnajúci Emanuel  s monogramom IC XC – Ježiš Kristus.

Z priepasti vytryskli vody rozbúreného mora znázorňujúce vody potopy, ktorá zaplavila svet. Pod ikonou je text s nečitateľnými časťami, z ktorého možno vyrozumieť: „more vzkypelo, nepriateľ stratil všetky zbrane, zboril si mestá i hrady, niet po nich ani pamiatky.“

 

Veriaci sa k nemu utiekali najmä  čase vojen, ako orodovníka pred Pánom pri smrti, záchrancom pred strašným súdom. Aj dnes sa kresťania modlia k svätému Michalovi, vojvodcovi nebeského vojska, aby zahnal mocou Božou všetko zlo, ktoré sa po svete potuluje.