Ikona Bohorodičky „Kráľovná sveta“ (Pantanassa)

Ikona Bohorodičky „Kráľovná sveta“ (Pantanassa)

Pôvod: Grécko, Svätá Hora Atos; 21. storočie (pôvodne zo 17. storočia) ; 40 x 30 cm

Sviatok: 18. august

V čom Bohorodička pomáha tým, ktorí sa modlia pred jej ikonou „Kráľovná sveta“:

Pred ikonou sa modlia tí, ktorých trápia zvlášť onkologické a iné choroby. O pomoc prosia Bohorodičku tí, ktorí sa túžia zbaviť mágie a všetkého zlého s tým spojeného, ako aj závislostí detí na alkohole a narkotikách.

História pôvodnej ikony:

V Grécku, sa na Sv. Hore Atos, v monastieri Vatopedi (972 – 985), ktorý je v rámci hierarchie monastierov druhým najvýznamnejším, nachádza divotvorná ikona Bohorodičky, grécky nazývaná Παντάνασσα – Pantánassa, rusky Всецарица – Vsecarica, čo môžeme preložiť ako „Kráľovná sveta“. Túto neveľkú ikonu pochádzajúcu zo 17. storočia podľa tradície daroval svojim duchovným žiakom starec Jozef Hesychasta, Spileot (1897 – 1959). Mnísi už v tom čase zistili, že modlitby pred touto ikonou prinášajú úľavu a uzdravenia. Z rozprávania starca Jozefa Hesychastu je známy prvý zázrak, ktorý sa spája s ikonou „Pantanassy“. Istého dňa prišiel do chrámu akýsi mladík, ktorý chcel vzdať úctu Božej Matke a pokloniť sa jej (niektorí potom hovorili, že pred ikonou začal čosi nezrozumiteľne hovoriť). V tej chvíli sa však stalo, že tvár Bohorodičky vzplanula ako blesk a akási neviditeľná sila tohto mladíka vrhla na zem. Keď mladík celý rozochvený vstal, so slzami v očiach sa mníchom priznal, že žil ďaleko od Boha a že sa zaoberal mágiou. To, že prišiel na Sv. Horu, do monastiera Vatopedi, bolo najmä preto, aby si vyskúšal silu svojej mágie na svätých ikonách. Podivuhodný zásah Bohorodičky navždy odvrátil mladíka od jeho ďalších praktík spojených s mágiou a priviedol ho k zmene svojho života, stanúc sa bohabojným človekom.

            Z nedávneho obdobia je zaznamenaná udalosť, kedy Božia Matka prejavila svoju moc prostredníctvom divotvornej ikony „Kráľovná všetkých“. Z Turecka pricestovala do Grécka istá moslimská rodina kvôli lekárskemu vyšetreniu ich päťročného syna. Chlapec sa zo dňa na deň cítil horšie a horšie, strácal vedomie a pri rýchlejšej chôdzi sa veľmi zadýchaval. Lekári zistili šelest na srdci a upozornili rodičov, že pri zvýšenej fyzickej aktivite, nemusí srdce chlapca vydržať. Otec dieťaťa si v tom čase v mobile „náhodou“ pozrel reláciu o divotvorných ikonách Hory Atos, medzi ktorými bola aj „Pantanassa“, „Kráľovná sveta“. Následne si našiel na interne ďalšie informácie v súvislosti s divotvornou ikonou Bohorodičky a prišiel so synom do Vatopedského monastiera. Kňazi ho priviedli k ikone, kde sa otec chorého syna vrúcne modlili vlastnými slovami, tak, ako bol ako moslim naučený. Pri následnej kontrole lekári konštatovali, že na srdci chlapca nič nie je a že je úplne zdravý. Otec sa synom vrátili do Vatopedského monastiera, kde obaja prijali krst.

            Táto neveľká ikona zobrazuje Božiu Matku v ikonografickom type Hodigitrie. Bohorodička sedí na tróne a ľavicou si v lone pridržiava dieťa Krista, pričom pravicou na neho poukazuje, ako na toho, ktorý sa má pre nás všetkých stáť cestou k spáse a večnému životu. Odetá je v tradičnej tmavomodrej tunike a bordovom maforiu, zdobenom panenskými hviezdami na oboch ramenách a čele. Kristus je odetý v zelenomodrej tunike a červenkastom himatione, drapériu ktorého tvoria zlatisté línie asistu. Pravicu má pozdvihnutú v žehnajúcom geste a v ľavici drží zrolovaný zvitok. Dva vankúše červený a modrý, na ktorých sedí Presvätá Panna, sú symbolickým vyjadrením dvoch prirodzeností Krista Božskej a ľudskej a zároveň symbolom zjednotenia neba so zemou prostredníctvom Krista, ktorý sa vtelil a prijal podobu človeka z Prečistej Panny, menom Mária.

            Vo vrchnej časti ikony sú za trónom z ľavej a pravej strany zobrazení dvaja anjeli v modlitebnom príhovore k Bohorodičke a Kristovi. Na krajoch operadla trónu vyrastá stonka s modrými a červenými kvetmi, ako symbol večného života. Ikona sa v súčasnosti nachádza v Katolikone monastiera Vatopedi, pod soleou, v ľavej časti chrámovej lode, v drevenej schránke so sklom.

Popis ikony:

Táto súčasná grécka ikona zobrazuje Bohorodičku sediacu na tróne s dieťaťom Kristom, na ktorého ukazuje pravicou. Odetá je v tmavomodrej tunike a bordovom maforiu, zdobenom tromi panenskými hviezdami. Kristus je odetý v tmavomodrej tunike a okrovom himatione. Pravicu má pozdvihnutú v žehnajúcom geste a v ľavici drží zrolovaný zvitok. Nakoľko ikona bola namaľovaná priamo vo Vatopedskom monastieri nechýbajú identické prvky, ktoré vidíme na originály, akými sú modliaci sa dvaja anjeli za trónom Bohorodičky, ktorá sedí na červenom a modrom vankúši, či stonka kvetov vyrastajúca z okrajov operadla trónu. Súčasťou ikony sú nápisy. V nimbe Krista je vpísaný kríž s gréckymi literami Ѻ Ѡ N (omikron, omega, ní), čo je dogmatickým vyjadrením pravdy, že neviditeľný Boh, ktorý sa Mojžišovi predstavil slovami: „Som, ktorý som“ (Ex 3,14) je ten istý Boh – Kristus, ktorý sa vtelil a pre našu spásu prijal podobu človeka. Po stranách nimbu Božej Matky sa nachádza skratka jej mena ΜΡ ΘΥ. V hornej časti ikony nad postavami anjelov je uvedený názov ikony Ή ΠΑΝΤΆΗΑΣΣΑ (Pantánassa) – „Kráľovna sveta“.

            V súvislosti s touto ikonou je na mieste spomenúť nezvyčajné udalosti, ktoré sa udiali pri jej zakúpení v roku 2018. Hneď za vstupnou bránou monastiera Vatopedi je obchod so suvenírmi, kde mnísi predávajú knihy, ikony, suveníry, náboženské predmety a vlastné výrobky z byliniek. Obchod je moderný, klimatizovaný a dá sa tu dokonca platiť aj platobnou kartou. Pútnik si kúpil knihu o ikonách a pokladoch Vatopedi a prezeral si vystavené ikony. Obsluhujúci mních sa s ním dal do reči, upriamujúc pozornosť na dve maľované ikony „Pantanassy“. Vybral ich zo sklenenej vitríny a rozprával o jednotlivých detailoch. Pútnik so záujmom počúval, poďakoval sa a odišiel. Na druhý deň si pútnik chcel kúpiť ešte nejaké upomienkové predmety a tak obchodík navštívil znova. Keď ho mních zbadal priniesol už len jednu ikonu a podal mu ju do ruky. Pútnik si ju prezrel a po tom, čo ju zbožne pobozkal ju mních zobral so slovami, že ju ide zabaliť. Pútnik namietal, že nemá toľko peňazí, pričom na platobnej karte má nízky limit a druhú kartu už dlho nepoužíval a nepamätá si ani kód. „Skúste“, odpovedal s pokojom mních, a šiel ikonu zabaliť. Prekvapený pútnik sa odhodlal k plateniu kartou, ktorú už dávno nepoužil a kód trafil na prvýkrát. Nato sa terminál zasekol a mních, ktorý ho obsluhoval zavolal na mnícha baliaceho ikonu: „Čo mám robiť?“ „Prežehnaj to“, znela odpoveď. Následne terminál vytlačil potvrdenku o zrealizovanej platbe. Pútnik sa mnícha opýtal, ktorý už priniesol ikonu, či je posvätená a či ju môže priložiť k originálnej ikone, na nadviazanie duchovného spojenectva. „Áno, ikona už bola posvätená a aj priložená k divotvornej ikone, ale ak chcete, môžete to urobiť aj vy“ odpovedal mních. Rozlúčili sa. Pútnik sa vybral do hlavného chrámu aj s ikonou. Mnísi sa schádzali na slávenie večierne. Pútnik sa jedného z nich spýtal, či môže ikonu priložiť k originálnej ikone. Odpovedal, že on o tom nemôže rozhodnúť, ale zavolá niekoho. O chvíľu prišiel so starým mníchom s dlhou bielou bradou. Pútnikovi sa v bázni roztriasli kolená, keď ikonu podával starcovi, aby ju priložil, ktorý mu odpovedal, že to musí urobiť sám. A tak pútnik pristúpil k divotvornej ikone, pred ktorou bol zástup mníchov a iných pútnikov, ktorí jej bozkom vzdávali úctu. Pokorne sa mu odstúpili a on s modlitbami za duchovné spojenectvo prikladal novú ikonu k svätej ikone zo 17. storočia. Počas večierne držal ikonu v rukách.

Po večierni sa šlo do mníšskej jedálne na večeru a tak šiel aj s ikonou, ktorú si položil vedľa seba. Za stolom sedelo osem mníchov a nik sa nečudoval, že je s nimi aj ikona. Po večeri podľa mníšskeho pravidla prví odchádzajú mnísi a pred vchodom do jedálne vytvorili špalier, požehnávajúc pútnikov a seba navzájom. Prvý bol igumen. Keď pútnik vychádzal s ikonou v rukách, igumen pred ňou urobil hlbokú poklonu.

Následne mnísi v chráme odkrývali pútnikom svoje poklady – sväté ostatky. A tak pútnik aj s ikonou šiel znova do chrámu. Vystavené ostatky strážil a prinesené predmety k nim na posvätenie prikladal mních, ktorý mu predal ikonu. Pútnik sa postavil do radu. Keď ho mních zbadal, zobral úctivo ikonu a priložil ju k relikviám – pásu Presvätej Bohorodičky, Životodarnému Krížu, ako aj ostatkom sv. Juraja, sv. Jána Zlatoústeho, sv. Gregora Teológa a Eudokima Vatopedského. Nakoniec modliac sa, znova prikladal ikonu k divotvornej ikone.

Duchovné posolstvo:

Starec Jozef Hesychasta zo Sv. Hory Atos, bol istého dňa krivo obvinený, čo ho trápilo. V kaplnke počas vrúcnej modlitby pred ikonou Bohorodičky „Pantanassy“ usínajúc od únavy mal videnie, ktoré opísal takto: „Ocitol som sa v nádhernej krajine, vstúpil som do chrámu Bohorodičky, kde som už bol očakávaný. Všetko bolo nádherné, melódie, farby. Zrazu som sa ocitol tvárou v tvár pred Bohorodičkou, a ten, ktorý ma týmto rajom sprevádzal ju prosil za mňa a moje utrpenie. Videl som jasne Kráľovnú celého tvorstva, ktorá v náruči držala Spasiteľa sveta, nášho Pána Ježiša, plného milosti a vznešenosti. Videl som takú krásu, žiarivejšiu než slnko, padol som jej k nohám a neschopný pozdvihnúť zrak, plakal som a hovoril: ´Naša Pani, moja Matka, odpusť, že som ťa v svojej nevedomosti zarmútil! Moja Pani, neopúšťaj ma!´ V tej chvíli som začul jej blažený, medový, hlas útechy: ´Prečo strácaš nádej? Vlož ju do mňa!´ A môjmu sprievodcovi povedala: ´Teraz ho odveď tam, odkiaľ prišiel, nech pokračuje v svojom asketickom úsilí!´ Pocítil som, ako ma ktosi chytil za ramená a chcel ma zdvihnúť a ja som sa prebral v svojej kélii, tam kde som sedel, keď som sa začal modliť. Plakal som, bol som zmáčaný slzami a plný radosti. Od tej chvíle pociťujem k našej Panej takú lásku a úctu, že už len jej meno ma napĺňa duchovnou radosťou. Jej slová ´Svoju nádej vlož do mňa´ sa od tej chvíle stali pre mňa prameňom ustavičnej radosti.“

Modlitba:

„Ó Prečistá Božia Matka, Kráľovná sveta! Vypočuj naše prebolestné vzdychy, pred tvojou divotvornou ikonou... Zhliadni na svoje deti, trpiace na nevyliečiteľné choroby, ktoré s vierou prichádzajú k tvojmu svätému obrazu! Tak, ako vták, ktorý svojimi krídlami prikrýva mláďatá, tak aj ty teraz, ktorá si vždy živá, prikry nás svojim uzdravujúcim plášťom. Tam, kde sa vytráca nádej, staň sa pre nás nepochybnou nádejou. Tam, kde nás premáha krutý bôľ, prejav nám svoju trpezlivosť a úľavu. Tam, kde sa do duše vkráda mrak a temnota zúfalstva, nech zažiari nevysloviteľné Božské svetlo! Malomyseľných utešuj, slabých posilňuj, kamenné srdcia obmäkči a daruj osvietenie. Uzdrav tvoj chorý ľud najmilostivejšia Kráľovná! Rozum i ruky tých, ktorí nás liečia, požehnaj, aby poslúžili ako nástroj Všemohúceho lekára, Krista nášho Spasiteľa. Ó Vládkyňa, ty, ktorá si s nami, modlíme sa pred tvojou ikonou, ako k živej! Roztiahni svoje ruky, naplnené uzdravením. Radosť zarmútených, potešenie v trápeniach, nech skoro zakúsime tvoju divotvornú pomoc oslavujúc Životodarnú a Nedeliteľnú Trojicu, Otca i Syna i Svätého Ducha, na veky vekov. Amen.“ (Modlitba z Akatistu k Presvätej Bohorodičke pred ikonou „Vsecarica“)